Hrad Kunžvart
O stavbě hradu, který založil v počátku 14. století zřejmě král Jan Lucemburský k ochraně zemských hranic a Zlaté stezky, po níž se dovážela do Čech sůl, není mnoho historických zpráv. Jméno hradu vzniklo z přepisu slova Kunigswarte - Královská stráž. Jako nejstarší písemná zmíňka (z r. 1359) o hradu je uváděn dokument, v němž potvrzuje jeho držení (hrad je v tomto dokumentu uváděn jako "Castrum Kungenslen") král Karel IV. a to společně i s Vimperkem, Peškovi z Janovic a synům jeho bratra Herbarta. Hrad od té doby již zůstal součástí vimperského panství.
Význam hradu zřejmě vzrostl na konci 14. stol. v souvislosti s výběrem cla a vznikem nové stezky z Pasova do Vimperka. K opuštění hradu došlo v průběhu 1. poloviny 16. stol., roku 1545 je již uváděn jako "zámek pustý Kunžvarda".
Hrad Kunžvart
Hrad Kunžvart
Hrad Kunžvart - romantika
Hrad Kunžvart
Postupně se měnil ve zříceninu, což uspíšil i požár hradu v roce 1578.
Hrad je situován na skalním vrcholu žulové skály, na třech stranách chráněný kolmými skalními stěnami. Na přístupové straně je znatelný šíjový příkop, zčásti tvořen přirozeně. Zřejmě jedinou stavbou hradu byla třípatrová obytná věž hranolovitého tvaru dosahující výšky 15 m. Jihozápadní roh věžě je zaoblený, směřuje do příkopu a střílny jsou situované na jihovýchodní stěně.
Hrad Kunžvart Hrad Kunžvart Hrad Kunžvart - vstupní branka Hrad Kunžvart Hrad Kunžvart Poutní kaple nad obcí Sprážný Louka cestou na hrad Kunžvart Louka cestou na hrad Kunžvart Louka cestou na hrad Kunžvart Louka cestou na hrad Kunžvart
 

 

Obsah stránky připravil: Jiří Vopěnka
Autor fotografií: Jiří Vopěnka
Stránku pro internet připravil: Jiří Vopěnka

 

 


Návrat na Vopinovy stránky Šumavy

Vopinovy stránky Šumavy

 

Návrat na stránky ABC Šumava

ABC Šumava - vše co chcete a potřebujete vědět      ŠumavaNet.CZ - informační server

Regionální informační server ŠumavaNet.CZ

 

 

vopinweb@  prezentace   -    Hrad Kunžvart
Vopinovy stránky Šumavy, kontaktní osoba: Jiří Vopěnka
Telefon: +420 233 322 360, E-mail:
vopin@sumavanet.cz

[CNW:Counter]