Modrava
Horská obec na soutoku Modravského, Roklanského a Filipohuťského potoka (soutokem těchto potoků vzniká řeka Vydra) byla založena roku 1737 jako rybářská osada. Na konci 18. století zaznamenává osada velký rozvoj díky těžbě dřeva, které bylo splavováno od roku 1801 Vchynicko-tetovským plavebním kanálem. Roku 1826 byla na Roklanském potoce F. Bienertem
Obec Modrava
Pod Hotelem Modrava
Pod Hotelem Modrava
Můstek na Modravě
založena pila na zpracování velmi kvalitního rezonančního dřeva z okolních lesů, dřevo bylo vyváženo do celé Evropy i do Ameriky. Výroba na pile byla zastavena v roce 1870. Postupně se z Modravy stalo především významné rekreační středisko - východisko turistických cest do nejkrásnějších míst Šumavy.
 
Jarní pohled na Roklany z Filipovy hutě
Pohled z Filipovy Huti do údolí Modravy
Filipova Huť v podvečer
Jarní pohled na Roklany z Filipovy hutě
Filipova Huť
Filipova Huť by se dala spíše přirovnat k seskupení jednotlivých samot. Vznikala jako osada při sklářské huti na duté sklo v r. 1785. Název je odvozen od majitele panství Filipa Kinského. V 19. stol. huť zanikla a do těchto míst přicházeli dřevaři. Tak jako v každé osadě na Šumavě, i zde je k vidění jedna zvláštnost. Do stodoly (umístěné v podkroví) lze najet přímo ze silnice zvýšeným nájezdem. (Už jste někdy parkovali na půdě?)
Večerní pohled na Roklany, podzim r. 2000 Letní pohled na Roklany z Filipovy hutě
 
 
Údolí Březníku uzavírá Luzný
Březník - pohled do Luzenského údolí
Březník
Březnická hájovna po rekonstrukci

Březník
Samota a bývalá hájovna v překrásné poloze na soutoku Luzenského a Březnického potoka. Je to jedno z nejdeštivějších a zároveň nejstudenějších míst na Šumavě. Je zde pěkný výhled do údolí Luzenského potoka a na horu Luzný, která již leží na území Německa. Výstup z této strany na horu Luzný však není možný, schází zde hraniční přechod (Modrý sloup - Waldhauser) o jehož znovuotevření se usiluje. Cesta vedoucí přes Hraniční slať pod horou Velká Mokrůvka je uzavřená I. zóna NP Šumava. Březník je dějištěm románu K. Klostermanna "Ze světa lesních samot".

Budova hájovny, která nebyla prakticky od roku 1969 využívána, prošla od roku 1998 rozsáhlou rekonstrukcí a 24. května 2002 byla slavnostně otevřena jako informační středisko NPŠ. Současně slouží i jako úkryt před rozmary počasí, dále je zde občerstvení, sociální zařízení a sprchy.

Údolí Březníku Údolí Březníku Údolí Březníku Údolí Březníku Březnická hájovna Údolí Březníku Pohled na Luzný přes březnickou hájenku Údolí Březníku Kořen
 
Javoří pila
Údolí k Javoří pile
Údolí Javoří pily
Údolí Javoří pily
Javoří pila
Dnes jen rozcestník na okraji Modravských slatí označuje místo, kde dříve stávala na Javořím potoce pila na zpracování dřeva z okolních hvozdů. Po ukončení svého účelu byla používána jako oblíbený hostinec a turistická noclehárna. Javoří pily dosáhneme příjemnou procházkou z Modravy, dále lze pokračovat na Javoří slať a Poledník, přes Tříjezerní slať k Antýglu, nebo okolo Oblíku buď na Srní či Prášily.
Hořeček brvitý, u cesty, přesněji ve škarpě, na Javoří pile Náprastník u Javoří pily Pohled na Javoří potok - rozcestí "Javoří pila - slať" Pohled na Roklany zpod Oblíku Údolí cestou k Javoří pile Pohled modravských slatí Údolí cestou k Javoří pile Údolí cestou k Javoří pile U rozcestí Javoří slať/Poledník Údolí k Javoří pile soutok Javoří pila Údolí cestou k Javoří pile Údolí cestou k Javoří pile
 

 

Obsah stránky připravil: Jiří Vopěnka
Autorství fotografií: Jiří Vopěnka
Stránku pro internet připravil: Jiří Vopěnka

 

 


Návrat na Vopinovy stránky Šumavy

Vopinovy stránky Šumavy

 

Návrat na stránky ABC Šumava

ABC Šumava - vše co chcete a potřebujete vědět      ŠumavaNet.CZ - informační server

Regionální informační server ŠumavaNet.CZ

 

 

vopinweb@  prezentace   -    Modrava a okolí
Vopinovy stránky Šumavy, kontaktní osoba: Jiří Vopěnka
E-mail:
vopin@sumavanet.cz

[CNW:Counter]