Muzeum Šumavy dostalo peníze na zpracování "sklářských střihů

Marie Kohoutová - Zprávy, kultura - vydání 29/2005


Glassrevue.cz

Muzeum Šumavy v Sušici na Klatovsku dostalo peníze, za které bude moci roztřídit, popsat, okopírovat a částečně digitalizovat unikátní kolekci takzvaných sklářských střihů. Jsou to nákresy jednotlivých výrobků starých skláren. Muzeum vlastní kromě rozsáhlé sbírky šumavského skla také archiv asi 80.000 střihů a vzorníků. "Jedná se o skutečný světový unikát, nikde neexistuje tak rozsáhlý archiv s tímto tématem," řekla ředitelka muzea Zdeňka Řezníčková.

Jen malá část archivu střihů je ale zatím zpracovaná. Většina chátrá a nedá se využít badatelsky ani k publikování. Jakákoliv manipulace totiž střihy ohrožuje. Cenný soubor je zatím uložen v krabicích nevyhovující velikosti a z nevhodného, příliš kyselého materiálu. Nejvíce ohroženy jsou mladší střihy zhotovené z horšího papíru, takže se začínají rozpadat. Jednotlivé listy jsou navíc spojené kovovými svorkami, které reziví a poškozují papír.

"V minulosti bylo zpracováno a publikováno pouze asi 4500 střihů z období secesní produkce sklárny Lötz," upozornila ředitelka. Na postupné zpracování a nové uložení dalších střihů dostalo muzeum 15.000 eur (přes 450.000 korun) od soukromé osoby - Christiana Clausena z Rakouska. Unikátní a cenný archiv tak podle ředitelky nebude jen mrtvým fondem, ale v budoucnu by ho mohli využívat odborníci historikové a výtvarníci.

Muzeum Šumavy vlastní soubor originálních střihů a vzorníků sklárny Lötz. Je to téměř kompletní archiv sklárny zachráněný těsně před demolicí bývalé továrny v Klášterském Mlýně u Rejštejna. Střihy zachycují produkci sklárny od 70. let 19. století do roku 1947, kdy sklárna definitivně ukončila činnost.

Kromě vlastní produkce továrny obsahuje sbírka i střihy na zakázky významných firem z celé Evropy, například pro Paříž, Londýn či Mnichov. "Ve sbírce jsou originály a návrhy skel od řady významných, světově uznávaných autorů. Střihy obsahují také cenné zápisy o provedení dekoru, o autorovi, datu výroby, počtu vyrobených kusů, o cenách i o odběratelích," popsala Řezníčková. (ČTK)



zpět