Střípky z historie sušické radnice 2


V historii Sušice je zaznamenána celá řada požárů, které ve městě napáchaly větší či menší škody. Všechny však byly překonány katastrofálním ohněm, který vypukl 20. června 1707 mezi druhou a třetí hodinou odpolední v domě měšťana Václava Wiesenbergera. Požár se během půlhodiny rozšířil jak po vnitřním městě, tak i po obou předměstích. Zahynulo při něm přes 30 osob a zničena byla řada budov: kostel sv.Václava, kostel sv. Matky Boží, děkanství, špitál, 128 domů ve městě, deset dvorců, 28 chalup na předměstích, obecní mlýn a také radnice. Celkové škody byly vyčísleny částkou 157 670 zlatých a byly napravovány několik desetiletí.

Pochopit celkový rozsah požáru nám pomůže následující srovnání - v druhé polovině 16. století bylo v celé Sušici včetně předměstí 256 domů, dvorců a předměstských chalup. Do požáru v roce 1707 sice mohl jejich počet ještě trochu vzrůst, ale i tak je zřejmé, že při tomto požáru vyhořely téměř všechny budovy vnitřního města. Při požáru radnice shořel téměř celý městský archiv, což mělo a má pro poznání dějin i místopisu staré Sušice nedozírné následky. Také z městských knih se dochovalo pouze několik svazků.

Požár z roku 1707 je však také prvním konkrétním datem, po němž již lze naprosto jednoznačně umístit stavbu sušické radnice doprostřed náměstí. V letech 1720 - 1722 podle údajů z městské trhové knihy obec postupně skoupila tři soukromé domy - dům Pretlíkovských dědiců, dům manželů Willových zvaný "starý rathaus", místo před domem Františka Tobla a nakonec dům Wolfganga Jefikovského. Tyto domy zbořila a na jejich místě postavila v následujících letech novou a podstatně větší radnici.

Kdy přesně byla stavba této nové radnice dokončena, není známo. Ze skromných údajů se dále dozvídáme například, že roku 1764 byla stará vížka na radnici natolik zchátralá, že magistrát začal pomýšlet na stavbu nové. Stavba byla dokončena v roce 1766. Během ní byly vyčištěny a seřízeny věžní hodiny, byl vymalován nový ciferník a pozlaceny hodinové ručičky.

V roce 1833 se na radnici nacházely dvě sýpky na kontribuční obilí z nichž jedna byla na půdě a ve druhém patře radnice byly dva třípokojové nájemní byty. Podle popisu z roku 1850 byla v přízemí umístěna kancelář berního úřadu, archív, úřad pozemkových knih, byt, vězení a v prvním patře obchodní místnosti a kanceláře.

Podle údajů v Josefském katastru z roku 1788 se v radnici nacházel také solní sklad, který tam byl zřízen již v době výstavby radnice ve dvacátých letech 18. století. Na severní straně sousedila radnice s budovou masných krámů, které shořely při posledním požáru města v roce 1833. Společně s nimi zničil požár i další dva domy, které se nacházely uprostřed severní části náměstí.

Radnice v podobě, kterou získala po roce 1722, existovala bez větších změn až do radikální přestavby v letech 1850 - 1851, kdy získala prakticky svou dnešní podobu.


© Zdeňka Řezníčková

zpět